پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار اعضاي شوراي فرهنگي اجتماعي زنان با ايشان طي سخناني ميلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها برجسته ترين بانوي بزرگ تارخ بشر را به زنان مسلمان ايران و امت اسلام تبريك گفتند و از سوق دادن زنان بسوي تجمل گرايي و مصرف گرايي به عنوان ستم بزرگي كه موجب غفلت آنان از آرمانها و اهداف تكاملي خود مي شود يادكردند.
مقام معظم رهبري در اين ديدار كه به مناسبت فرارسيدن ميلاد حضرت صديقه طاهره سلام الله عليها و روز زن انجام شد وجود بزرگترين و رفيع ترين زنان جهان در ميان امت اسلام را حجتي براي زنان دانستند تا دخت گرامي پيامبر عظيم الشأن اسلام را الگوي عالي و والاي زندگي خود قراردهند.
حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اهميت بررسي مسائل مربوط به زن فرمودند: پس از پيروزي انقلاب در كشور ما وضع زن بعنوان عضوي از جامعه و كسي كه وظايف مادري و همسر بودن را داراست بسيار بهتر از گذشته شده است. امروز زنان ما،‌ در روستاها و شهرهاي دورافتاده پاسداران انقلاب بشمار ميروند و براي خود،‌ شأن و منزلت خاصي قائل هستند و بسياري از آنان ايماني پرشور وبينشي عميق و روشن نسبت به مسائل جامعه دارند. خودآگاهي و احساس شخصيت بوجود آمده در زنان به بركت انقلاب اسلامي است و حفظ شخصيت اجتماعي زن كه عضوي از يك مجموعه عظيم محسوب مي شود اهميت زيادي دارد.
رهبر انقلاب اسلامي به تأثير فرهنگهاي اروپايي در متزلزل شدن بنيان خانواده اشاره كردند و فرمودند: زن بخاطر همسر بودن و يا ايفاي نقش مادري،‌ يك عضو اصلي در هر خانواده اي است و در اين مجموعه جايگاهي رفيع و بسيار اساسي دارد. اين مباحث بسيار مهمي است كه بايد روي آن تأمل شود زيرا هنگامي كه اصل خانواده متزلزل گردد، زن هم جايگاه خود رانخواهد داشت.
ايشان نقش زنان مسلمان ايران در صحنه ي جهاد ،‌ سياست و تأثير درسازندگي انقلاب را تنها با صدر اسلام قابل مقايسه دانستند و با اشاره به حيات دوباره اي كه زنان جامعه ما در سايه ي اسلام بدست آورده اند فرمودند: متأسفانه درطول تاريخ،‌ زنان بخاطر ناشناخته ماندن قدر و منزلتشان همواره تحت ستم قرار داشته و شأن حقيقي خود را آن گونه كه خواست اسلام بوده حفظ نكرده اند . سوق دادن زن به سوي تجمل گرايي،‌ آرايشهاي بيهوده و تبديل ساختن او به يك وسيله ي مصرف،‌ ستم وظلم بزرگي است كه زن را از آرمانها و اهداف تكاملي خود غافل كرده و او را به اموركوچك و حقير سرگرم مي كند. اما اسلام براساس بناي منطقي خود نسبت به زن يك ديد واقع بينانه و متكي بر فطرت و طبيعت و نيازهاي حقيقي دارد. و حكم الهي نيز متناسببا خواستها و نيازهاي گوناگون است.
مقام معظم رهبري با تأكيد بر اين مطلب كه آرمانگرايي در اسلام يك امر قطعي و حتمي است فرمودند: انسانها در چارچوب و قوانين طبيعي حركت مي كنند اما در اين مسير اهدافي والا و آرمانهاي بزرگي دارند كه زنان بايد همانند مردان به سمت آن حركت كنند و اين امر از طريق پرداختن به خود و مسائل صددرصد شخصي و بدون توجه به آرمانهاي والا، امكانپذير نخواهدبود.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به ديدگاه جامع و كامل اسلام درمورد شخصيت زن و جايگاه اجتماعي او فرمودند: شوراي فرهنگي و اجتماعي زن بايد ابزار قانوني موردنياز براي حركت به سمت آنچه كه مطلوب زنان است را فراهم كند و زمينه هاي لازم براي ايجاد مراكزهدايتي،‌ تداركاتي و پشتيباني معنوي زنان را مورد بررسي و تأمل قراردهد. اين مجموعه به شوراي انقلاب فرهنگي كه مصوبات آن لازم الاجرا است وابسته است و بايدبطور جدي براي برخوردارشدن زنان از حقوق اجتماعي و انساني خود چاره جوييكند.
معظم له، زدودن باورهاي غلط فرهنگهاي غربي و اروپايي از اذهان زنان ايران را جزو مهمترين وظايف انجمنها و تشكيلات مربوط به زنان ذكر كردند و فرمودند:تشديد نوگرايي و مدگرايي در مصرف، كار محاسبه شده ي صهيونيستها و سردمداران سياستهاي استعماري است و بايد با ارائه بحثهاي اسلامي گرايش به شكلهاي غلط مصرف و تجمل كه در جوامع جاهلي رشد داده مي شود از جامعه اسلامي ريشه كن گردد و به اين ترتيب بسياري از مشكلات نظير بدحجابي و رواج فساد و فحشا كه معلول همان باورها وفرهنگهاي استعماري است ازبين خواهدرفت.
حضرت آيت الله خامنه اي در پايان سخنانشان اظهار اميدواري كردند كه زنان مسلمان و انقلابي ايران بتوانند به بركت هدايت اسلامي و پيروي از حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها نقش مهم و حساس خود رادر خانواده و جامعه بدرستي ايفا كنند.
بنابر همين گزارش پيش از بيانات مقام معظم رهبري خانم گوهرالشريعه دستغيب رئيس شوراي فرهنگي و اجتماعي زنان گزارش كوتاهي ازاهم وظايف و عملكرد اين شورا را ارائه كرد و طي آن ولادت حضرت فاطمه (س) دخت گرانقدر پيامبر اسلام (ص) را به محضر رهبر انقلاب اسلامي و ملت مسلمان ايران تبريك گفت.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /