پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری

ديدار با كارگران و معلمان درسالروز معلم و روز كارگر

حضرت آيةالله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي صبح امروز در ديدار جمع زيادي از معلمان و كارگران با ايشان طي سخناني از معلمان به عنوان محور و معيار صحت حركت جامعه ياد كردند و ضمن تأكيد بر ارزش و فضيلت اسلامي كار، تلاش سازنده ي كارگران براي آباداني كشور را مبارزه اي مؤثر در راه بي نياز كردن ميهن اسلامي از بيگانگان دانستند.
در اين ديدار كه در آستانه ي فرا رسيدن روز كارگر و روز معلم انجام شد و وزراي كار و امور اجتماعي و آموزش و پرورش و جمعي از مسئولان اين دو وزارتخانه به همراه جمع زيادي از فرهنگيان، كارگران و دانش آموزان كشور حضور داشتند، مقام معظم رهبري در بياناتشان سالروز شهادت ششمين اختر تابناك آسمان ولايت امام جمعفرصادق(ع) را به شيعيان جهان تسليت گفتند و ضمن گراميداشت ياد استاد شهيد آيةالله مطهري، ضرورت بهره گرفتن از آثار ارزشمند اين متفكر و عالِم بزرگ اسلام را به روحانيون، معلمان، دانشجويان و نويسندگان خاطر نشان ساختند.
حضرت آيةالله خامنه اي كار در صحنه ي توليد و سازندگي را داراي ارزش و فضيلت اسلامي توصيف كردند و فرمودند: در طول سالهاي پس ازپيروزي انقلاب اسلامي تاكنون نظام جمهوري اسلامي سينه به سينه دشمنان حق و حقيقت ايستاده است.
دنياي امروز دنياي مبارزه است و هر ملتي كه به مقابله با جهانخواران برنخيزد از بين خواهد رفت. لذا در ميدان عظيم مبارزهي جهادي و اسلامي، كار و تلاش كارگران براي آباداني كشور مبارزه اي بسيار مؤثر در راه بي نياز كردن ميهن اسلامي از بيگانگان محسوب ميشود و هر كارگر توليد كننده، احياگر و مجسم كننده ي يك فضيلت اسلامي است.
حضرت آيةالله خامنه اي به بيان نقش مهم كارگران مسلمان و با ايمانِ ايران در خنثي كردن تلاش دشمنان براي از كار انداختن چرخ توليد در كارخانه ها طي سالهاي پس از پيروزي انقلاب اسلامي و به ويژه در دوران جنگ تحميلي اشاره كردند و فرمودند: فرهنگ اسلامي حكم مي كند كه كارگر مسلمان وظيفه ي خود را بهتر از معيارها و استانداردهاي موجود انجام دهد و به اين مفهوم توجه داشته باشد كه او با كار خود زندگي جامعه را تأمين ميكند لذا امروز بايد كار را نعمتي بزرگ و يك ارزش، عبادت و مبارزه در نظر گرفت.
رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از بياناتشان به روز معلم و اهميت نقش تعليم و تربيت از ديدگاه اسلام اشاره كردند و در اين زمينه با استناد به روايات گوناگون فرمودند: تأكيد بر تعليم و بزرگداشت مقام معلم بيانگر اهميت اين مسئله از ديدگاه اسلام است. در جامعه ي اسلامي همه بايد احساس كنند كه در حال تعلم و فراگيري علم و دانش هستند و بايد بخشي از وقت خود را براي انس با كتاب و نيز تعليم و تعلم اختصاص دهند. تأكيد بر لزوم گراميداشت معلم حاكي از ارزش علمي است كه معلم آن را در اختيار متعلم قرار ميدهد، لذا هر عالمي بايد علم خود را به ديگران بياموزد تا محيط جامعه اسلامي به محيط تعليم وتعلم تبديل شود.
حضرت آيةالله خامنه اي افزايش علم و معرفت در هرجامعه اي را موجب ازدياد مقاومت در مقابل دشمنان دانستند و فرمودند: طي دوران رژيم منحوس پادشاهي، در ارتباطات ايران با جهان خارج به جاي تبادل علم و دانش و فرهنگ، مصنوعات دستي ايران در نمايشگاههاي بيگانگان عرضه شد و نفتِ ما كارخانجات آنان را به راه انداخت و در مقابل آن، پيشروان ارتباط فرهنگيِ ايران با غرب تنها بر لزوم فراگيري اخلاق، لباس، وضع زندگي و ارتباطات ناسالم از غرب تأكيد كردند. اما به اعتقاد ما امروز بايد فقط معلومات را از بيگانگان بياموزيم و از فسادهاي اخلاقي وآلودگي هاي آنان گريزان باشيم.
رهبر انقلاب اسلامي معلمان را محور و معيار صحت حركت جامعه و داراي نقش مهم و برجسته دانستند و ضمن تأكيد بر لزوم تكريم و تجليل از مقام معلم در محيط هاي مختلف اجتماعي فرمودند: كشور ما از لحاظ تعليم و تربيت داراي نقايص زيادي است كه كمبود مدارس و فضاهاي آموزشي از جمله ي اين نقايص است و مردم به ويژه افراد متمكن بايد در جهت حل اين مشكل اقدام كنند و كمك به آموزش و پرورش و ايجاد بناي مدارس را براي خود يك وظيفه بدانند.
مقام معظم رهبري در پايان بياناتشان دنياي امروز را دنياي مبارزه اي روشن و پر مرارت ميان قدرتمندان و ملتهاي مظلوم و مستضعف دانستند وفرمودند: امروز قدرتهاي جهاني انواع و اقسام كارهاي خلاف را مرتكب ميشوند و دستهاي پليد آنان دنيا را آكنده از ظلم و جور كرده است لذا اين مسئله تكليف ملت ما را در مبارزه با ظلم و بي عدالتي و حق كشي و مردم كشي سنگين تر ميكند و اين مبارزه را اقشار مختلف ملت بزرگ ايران بايد با علم، معرفت و هوشياري و ايمان كامل و تلاش همه جانبه به انجام رسانند كه در اين زمينه معلمين وظيفه ي مهمي را عهده دار هستند.
بر پايه ي همين گزارش پيش از بيانات رهبر انقلاب اسلامي آقاي كمالي وزير كار و امور اجتماعي طي سخنان كوتاهي به تلاش وسيع كارگرانِ كشور براي آباداني و عمران كشور اشاره كرد و گفت: كارگران مسلمان و انقلابي ما با دركي عميق و اصولي از واقعيت هاي اجتماعي و موقعيت امروز كشور و جهان تلاش خود را براي دستيابي به دانش فني و تخصصِ لازم بكار گرفته اند و آثار اين مجاهدت ها در افزايش توليد در بخش هاي صنعت، كشاورزي، ساختمان و معدن بوضوح مشهود است.
وي تصويب قانون كار را يكي از علل مؤثر در افزايش توليد ذكر كرد و با اشاره به جذب نيروهاي كاردان و كارآمد در بخشهاي توليدي تصريح كرد كه واگذاري سي و سه درصد از سهام كارخانجات دولتي به كارگران به رشد ميزان توليدات آنها انجاميده است.
اين گزارش همچنين حاكيست آقاي دكتر نجفي وزير آموزش و پرورش نيز در سخنان كوتاهي مراتب تقدير و تشكر خود را از توجهات ويژه ي رهبر انقلاب اسلامي به امور فرهنگيان ابراز كرد و ضمن گراميداشتِ ياد استاد شهيد و عالم متفكرآيةالله مطهري، از فرهنگيانِ كشور خواست تا همت خود را براي ترويج افكار و آثار ارزشمند آن شهيد عالي مقام در بين جوانان ميهن اسلامي بكار گيرند.
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
  • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
  • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
  • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
  • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
  • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /