پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری
دریافت:

احکام حوادث وبلایای طبیعی

 • غسل و کفن میت
 • نماز میت
 • دفن میت
  چاپ  ;  PDF
   
  دفن میت
   
  دفن اموات در شب
  س11. در شرایط بحرانی مانند زلزله، سیل و... آیا می توان اموات را شبانه دفن کرد یا خیر؟ در غیر این صورت حکم دفن اموات در شب چگونه است؟
  ج. دفن اموات در شب، اشکال ندارد.
   
  عدم دفن جسد، جهت کشف جرائم
  س12. آیا جهت کشف جرائم می توان جسد مسلمان، اعم از بالغ، نابالغ و یا جنین را برای چندین روز متوالی نگه داشت؟
  ج. اگر به گونه ای باشد که هتک میت محسوب نشود اشکال ندارد، در غیر این صورت جایز نیست، مگر این که به جهت ضرورت اجتناب ناپذیر ، مجبور به نگهداری جسد باشند.
   
  دفن میت و مشخص نبودن قبله
  س13. اگر هنگام دفن، به جهت گرد و غبار غلیظ یا مه گرفتگی شدید مستمر، جهت قبله مشخص نباشد، و تأخیر در دفن نیز به دلائلی ممکن نباشد، وظیفه چیست؟
  ج. در فرض مذکور اگر با تأخیری که ضرر به میت و سایرین ندارد، بتوان جهت قبله را مراعات نمود، باید تأخیر انداخت؛ وگرنه به طرفی که گمان به قبله دارند دفن کنند.
   
  جنازه ی میت در چاه
  س14. چنانچه شخص مسلمان یا غیر مسلمان در چاه سقوط کرده و مرده است، و امکان خارج کردن او وجود ندارد، حکم آن چیست؟ در صورتی که خارج کردن همراه با به خطر افتان جان امدادگران باشد، یا باعث وارد آمدن ضرر و زیان به دیگران باشد، تکلیف چیست؟
  ج. نسبت به غیر مسلمان وظیفه ای ندارید؛ و نسبت به مسلمان با فرض عدم امکان خروج آن، در همان چاه به حال خود رها می شود؛ و چاه قبر او خواهد بود؛ و اگر چاه ملک شخصی کسی نباشد، و یا مالک آن به مسدود کردن آن راضی باشد، تعطیل کردن چاه و بستن آن واجب است.
   
  عدم امکان خروج جسد از زیر آوار
  س15. اگر به علت زلزله یا رانش زمین، فرد یا افرادی در زیر زمین قرار گیرند، و فوت کنند، و خارج کردن جسد یا اجساد ممکن نباشد، تکلیف چیست؟
  ج. در فرض مذکور، وظیفه ای وجود ندارد.
   
  انداختن جسد در دریا
  س16. در صورتی که در یکی از قایقها، لنجها یا کشتی های بدون سردخانه یکی از مصدومین یا امدادگران در دریا فوت کند، و به دلیل خرابی(قایق، لنج یا کشتی) یا بُعد مسافت، نتوانند جنازه را به خشکی رسانند، و از طرفی زیاد ماندن جنازه در قایق و کشتی نیز باعث اذیت و بیماری دیگران می گردد، در چنین صورتی وظیفه چیست؟
  ج. اگر به علت خوف تباه شدن و یا مانع دیگری، رساندن او به خشکی ممکن نباشد، و یا دشوار باشد، باید غسل و کفن و حنوط شده و نماز بر او خوانده شود، سپس او را در خم و مانند آن گذاشته و درب آن را محکم بسته و یا آن که وزنه ای از سنگ و مانند آن به پاهایش بسته و در دریا بیندازند؛ و احتیاط مستحب آن است که در صورت امکان، گذاشتن در خم و مانند آن را انتخاب کنند.
 • متفرقات دفن
 • احکام امدادگر
 • مسائل متفرقه
کاربر گرامی؛ لطفا قبل از تکمیل فرم، موارد زیر را مطالعه کنید:
 • جهت مکاتبه با دفتر، از قسمت ارسال نامه استفاده نمایید.
 • به منظور استفتاء یا ارسال سوال شرعی، از قسمت ارسال سوال شرعی استفاده نمایید.
 • جهت ارایه انتقاد و پیشنهاد به سایت دفتر، از قسمت ارتباط با پایگاه استفاده نمایید.
 • از فرم زیر فقط برای ارایه نظرات در مورد محتوای همین صفحه استفاده نمایید.
 • مسوولیت ارسال اشتباه بر عهده ارسال کننده آن است.
700 /